Tarih: Ekim 06, 2022

CEYLAN’DAN GÜREŞ PROJESİ’NE DESTEK

AK Parti MKYK Üyesi ve Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan, Ata Sporumuz Güreşi Koruma ve Yaşatma Derneği’nin projesine destek oldu.

Projeyi yakından takip eden Milletvekili Ceylan, dernek tarafından hazırlanan “Türk'ün Geleneği Yaşatılıyor, Anadolu’nun Köylerinde Pehlivanlar Tekrar Güreş Tutuyor” adlı projesinin kabul edilmesi için yoğun çaba harcadı.

Ata sporu Karakucak güreşine ilgili artırmak için çalıştıklarını belirten Milletvekili Ceylan, bunun için hazırlanan her projeye destek olacaklarını söyledi.

Karakucak güreşlerinin Türk güreş sporu için önem olduğunu ifade eden Milletvekili Ceylan, bu güreşlerin Anadolu’da binlerce şampiyon yetiştirilmesine katkı sağladığını kaydetti.

Milletvekili Ceylan’a ilgisinde dolayı teşekkür eden Dernek Başkanı Uğur Çadır, “Türk ile özdeşleşmiş ata sporumuz güreşin, gelişimine katkı sunmak için daha önceden yapılan farklı sebeplerden dolayı yapılamayan Anadolu’nun köylerinde güreş şenliklerini tekrar yapmak. Türk'ün dünya tarihinde güçlü bilinmesinin sebeplerinden biride pehlivanlarımızın dünyaya nam salmalarıdır. Bu pehlivanlar Anadolu’nun köylerinde karakucak şenlik güreşlerinde keşfedilerek dünya arenasında istiklal marşımızı okutup, bayrağımızı göklere çektirmişlerdir. Bizlerde bu proje sayesinde güreş şenliklerinden yetenekli çocukları güreş sporunun içerisine katmayı planlamaktayız. Bu şenlikler toplumu bir araya getirerek birbirleri ile kaynaşmalarına, çocukların, gençlerin geleneğimizi öğrenmelerine vesile olmaktadır. Yapacağımız bu şenlikler Anadolu’nun diğer köylerine de örnek teşkil ederek Türk'ün geleneğinin yaşatılmasına ve gelecek nesillere aktarılmasına katkı sunacaktır” dedi.

Etiketler
son dakika
Yorum yazmak için lütfen üye girişi yapınız. Üye değilseniz lütfen kaydolunuz.